Toprak Altı ya da Yapay Kedi Kumları Zararlı mı? Silika Kedi Kumu Zararlı mı?

Meow Nisan 14, 2019 0 Comments

Amerika’nın en önemli hayvan hakları kuruluşlarından biri olan ASPCA (American Society for the Prevention of Cruelty to Animals)  kristal kedi kumlarının kullanılmaması gerektiğini belirtir.

Binlerce yıldır insanoğlunun yanında yeralan ve evcil hayvan statikosunun lideri olan kediler de bizlerle beraber, yani insanoğlu ile beraber; köylerden, kırsal yerleşimlerden şehirlere  yerleştiler ve kediler de artık apartman çocuğu oldular. Evde kedi bakımı dediğimizde aklımıza gelen ilk şeylerden, hatta olmaz ise olmazlardan biri tabi ki kedi kumu. Kediler içgüdüsel olarak tuvaletlerini kuma yapmaya ve sonra da yaptıkları bu dışkılamayı kapatmaya programlanmıştır. Kedilerin tuvaletlerini rahat yapabilmeleri ve tabi başka yerlere yapmamaları için, kedi kumu, kedi besleyenlerin evlerinde şart olan bir malzeme. Kedi kumu aslında anlam olarak, evcil hayvan hijyeni unsuru bir sarf malzeme diyebiliriz. Piyasada, petshoplarda, marketlerde, veterinerlerde, farklı içerikler kullanılarak üretilmiş farklı kedi kumları bulunmakta. Bu kum çeşitlerinden biri de kristal kedi kumu olarak baksedilen, silika denilen içerikten oluşan kedi kumu. Son yıllarda tercih edilen kedi kumlarından birinin içeriği olan Silika kedi kumu bu denli çok tercih edilmesinin altında yatan neden aslında, insanoğlu için pratik olması, bu kum kolayca topaklanıyor, kedilerin patisine diğer kumlarla kıyaslandığında daha az yapışıyor ve idrarı iyi emiyor; emiyor ama fazlasını emince de, emdiği idrarı geri kusuyor. Peki, çoğu evcil hayvan besleyenler için pratik olan bu çözümün zararları konusunda ne kadar bilgiliyiz? Evet, silika kedi kumunun zararları tüm dünyada uzun zamandan beri tartışılmakta fakat bizim ülkemizde bu konuda fazla bir bilgi mevcut değil. Bilgilendirmek de tabi ki biz hayvan severlerin görevlerinden biri.

Silika kedi kumu kanserojen mi!

Yapılan bilim araştırmaları, yapay olarak elde edilen, üretimi fabrikalarda kimyasal bileşenlerle gerçekleşen, kristal kedi kumunun kanserojen olduğunu gösteriyor. Ayrıca bu kedi kumlarının zararları yalnızca kediler için değil biz insanlar için de geçerli, insanlar için de kanserojen madde ihtiva eden bu kumlar, özellikle; hasta, hamile, çocuk bulunan evlerde “kesinlikle” kullanılmamalıdır.

Silika kedi kumu silikozis hastalığına neden oluyor!

Aslında ülkemizde kot taşlama işinde kullanılan bu kum, kotun üzerine basınçlı hava ile püskürtülen bir yüzey işlem malzemesi. Yani sanayi alanlarında kullanılan bir malzeme. Bu malzemenin kullanıldığı tekstil sektöründe çalışanlar, özellikle kot sektöründe çaçlışanlar, bu malzemeyi çok iyi bilmekteler. Tekstil işçilerinin hastalığı olarak bilinen silikozis silika maddesinin solunması nedeni ile ortaya çıkan bir hastalık. Silika kedi kumu, bu hastalığı yapan malzemeden üretilmektedir ve tozunun solunması ile birlikte insanlarda çok ciddi ve sonu ölümcül olabilen hastalıklara yol açmaktadır. Ve yol açtığı silikozis hastalığının, ne insanoğlu için ne de kedigiller için bulunan bir tedavisi ne yazık ki yok.

Kedi Kumunun Bronşit, Nefes Darlığı Tüberküloz Gibi Hastalıklarla İlişkisi Var Mı?

Yine bilim adamlarının yapmış olduğu araştırmalara göre, silika krfi kumu tozunun, tüberküloz, bronşit gibi üst solunum yollarında meydana gelen hastalıklara neden olduğunu belirtmektedir. Bugün, silika kumunun tozuna maruz kalmanın, kot taşlama işçilerinin, madenlerde çalışan işçilerin, inşaat işçilerinin ve benzer işlerde çalışanların karşı karşıya olduğu tehlikeyle aynı tehlike sınırları içerisinde olduğu kesindir. Can dostlarımız kedilere dönecek olursak, kedilerin ciğerlerinin insan ciğerlerinden daha küçük olduğunu, dolayısıyla kediler için biz insanlar için olan zararından çok daha fazla zararlı olduğunu söylememiz yanlış olmayacaktır.

Silika Kedi Kumunun Kediler İçin Diğer Zararları

Kristal kedi kumlarının bizlere, çevreye ve kedilere verdikleri zararlar bunlarla da sınırlı değil. Sıvıyı emmek üzere üretilen bu kedi kumları kedilerin tüylerine, patilerine yapışmakta ve kediler kendilerini temizlerken, yani kendilerini yalarken bu kumlarıda sindirim sistemleri içine dahil etmektedir. Kedinin yuttuğu kristal kedi kumları hayvanın midesindeki ya da bağırsaklarındaki suyu emer. Bu da beraberinde dehidrasyonu, yani kedinizde sıvı kaybını ortaya çıkarır. Ayrıca bu sıvı kaybından ötürü, kedinizin yediği besinler, bağırsaklarda emilimini yeterince yapmaz ve ev koşullarında yetişen kedinizin alması gereken besinleri almaması son derece ciddi sorunlara zemin hazırlar. Amerika’nın en önemli hayvan hakları kuruluşlarından biri olan ASPCA (American Society for the Prevention of Cruelty to Animals) tüm bu sebeplerden ötürü kristal kedi kumlarının kullanılmamasını önermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.