Kedilerde İdrar Yolu Enfeksiyonları Nasıl ve Neden Oluşur?

Meow Mayıs 28, 2019 0 Comments

Hiç idrar yolu enfeksiyonu geçirdiniz mi? Böyle bir rahatsızlık geçirdiyseniz, kednizin de bu duruma maruz kaldığında nasıl bir acı çekebileceğini ön görebilirsiniz. Kediler, hastalık semptomlarını gizlemede iyidir, bu nedenle, ne aradığınızı bilmiyorsanız, bir kedi için UTI’nin (Urinary Tract Infections, idrar yolları enfeksiyonu) teşhis edilmesi zor olabilir. Kediniz size, neyin zarar verdiğini tam olarak söyleyemediğinden, bazı yaygın kedi UTI semptomlarını açıklayacağız, böylece enfeksiyonu hızlı bir şekilde anlayıp tedavi edebilirsiniz. UTI birçok kedi ve köpek için devamlı ve sıklıkla oluşabilen bir sorun olabilir, bu nedenle enfeksiyonun neden olduğunu ve daha fazla enfeksiyon oluşmasını önlemek için kedinizin ne yapabileceğini öğrendiğinizden emin önemlidir.

Cat UTI Belirtileri

Rasgele yerlerde idrar yapmaya başlama (kedi tuvaletinin dışında).
İdrarda kan.
İdrar yaparken kediniz ağlayablilir ya da uzun süre idrar yapmaya devam eden bir görünüm sergileyebilir.
Güçlü kokulu idrar (normalin dışında).
İdrar yapmaya çalışıyorum ama pek çıkmıyor durumu.
Çok sık ​​idrara çıkma.
Cinsel organların sürekli yalaması (özellikle erkek kedilerde)

İdrar Yolu Enfeksiyonları Nasıl ve Neden Oluşur?

İYE herhangi bir hayvanda gelişebilir. Kedilerde geliştirdikleri yaygın bir neden, zayıf dengelenmiş diyetlerden veya stres gibi çevresel faktörlerden kaynaklanmaktadır. Bazı kediler, yaşlı dişi kediler veya diyabetli kediler gibi doğal olarak İYE’lere yatkındır. Evcil hayvanlarda, semptomları daha erken fark edecek ve iyi çalışan tedavilere alışacaksınız, ancak UTI’ler her zaman ciddiye alınmalıdır. Kullandığınız kedi kumu da idrar yolu enfeksiyonlarına etken olabilir.

Kediniz neler hissettiğini size söyleyemezken, bir UTI’nin genel fiziksel belirtileri arasında ateş, sırt ağrısı, ağrılı ve sık idrara çıkma ve uyuşukluk vardır. Sebepler diyetle ilgili olabilir, fakat aynı zamanda immünolojik eksikliği veya mantar veya protozoan enfeksiyonları içerebilir. Diğer nedenler mesane taşları, yaralanmalar veya tümörler olabilir.

Kedilerde Üriner Yol Enfeksiyonları Nedeni ile Oluşan Kristaller

Enflamasyona ek olarak, kristaller sıklıkla ÜYE’lerden etkilenen kedilerde bulunur. Struvit kristalleri en yaygın tiptir ve idrarda çok fazla alkali olan maddeler ortaya çıkar. Bir etobur idrarı hafif asidik olmalıdır. Yüksek kaliteli hayvansal proteinler tüketmek ve bol miktarda nem bu dengeyi koruyacaktır. Kuru ticari mamalar, alkalin idrar üretmede büyük bir sorundur, bu nedenle idrarla ilgili sorunları önlemek ve tedavi etmek için atmanız gereken ilk adımlardan biri, evcil hayvanınızın diyetini yüksek kaliteli konserve yiyecek, ev yapımı diyet veya uygun şekilde dengelenmiş çiğ bir diyet olarak değiştirmektir.

Bir Kedide Üriner Yol Enfeksiyonları İçin Ana Telafiler

İstenmeyen yan etkilere yol açabilecek antibiyotiklerle soruna saldırmak yerine, enfeksiyonun tedavisinde etkili olan bir kedi ÜYE için çeşitli doğal ev ilaçları vardır.

Ardıç meyvesi, ciddi idrar yolu enfeksiyonları söz konusu olduğunda çok iyi çalışır. Böbreklerin safsızlıkları süzme hızını arttırdığı bilinen bir bitkidir ve bu nedenle idrar üretimini artırabilir.
Kızılcık, idrar yolu enfeksiyonları için bilinen ve etkili bir ev tedavisidir, ancak yabanmersini suyu şekerin çok yüksek olmasına rağmen, bir insanın içeceği gibi evcil hayvanlara verilmemelidir. Bunun yerine Üriner Yol Enfeksiyonları ev ilacı için maydanoz tavsiye ediyoruz.
Maydanoz yaprağı, atığın giderilmesine yardımcı olabilecek etkili bir diüretiktir. Ve oldukça besleyici olmasının yanı sıra maydanoz yaprakları idrar yolu enfeksiyonlarını tedavi etmek için mükemmel antiseptik özelliklere sahiptir.

Uva Ursi yaprağı da, mevcut en güçlü doğal büzücülerden biridir. Bütünsel veteriner hekimler, bunu sıklıkla ÜYE’lerin nedeni olan çeşitli patojenlere saldırmak için kullanırlar. Kanamayı durdurabilir ve bu enfeksiyonlarla ilişkili iltihabı azaltabilir.

Hatmi kökü, idrar yollarında iltihap olduğunda harika bir şekilde çalışır çünkü bağışıklık sistemini uyarır ve bu enfeksiyonlara neden olan bakterilere saldırırken, vücudu rahatlatır ve tahrişi azaltır.

Son olarak;

Evcil hayvanlardaki idrar yolu enfeksiyonları ciddidir, bu nedenle kesin bir tanı koymak ve tedaviye başlamak için belirtiler ortaya çıkar çıkmaz kedinizi veterinere götürmelisiniz. Kedinizin ÜYE’sine bakteri, mantar, parazit veya kristal neden olsa da, sert geleneksel tedavilerden kaçınmak istiyorsanız deneyebileceğiniz birçok doğal çözüm vardır. Kedinizin UTI’sini tedavi etmeden önce daima Veterinerinize danışın.

 

Hatmi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir