Kediler Neden Boş Duvara Bakar?

Meow Nisan 14, 2019 0 Comments

Kedilerin bir çok ilginç davranış segilediğini kedi severler oldukça yakından bilirler. Bu davranışlardan en ilginç kedi davranışı olarak bizim için ilk sırayı alan davranış ise, kedilerin mel mel boş duvarlara bakmalarıdır.

Kedilerin birde boş bir duvarda bir noktaya takılarak bakması, dogmatik düşünen insanları bu güzel canlıların, cinler, periler, ruhlar ile filan ilişkisi olduğunu söylediğini de duymuş olabilirsiniz. Tabi ki işin iç yüzü bu değil. Kedilerim boş duvara bakması ile ilgili olarak bir kaç görüş bulunmakta. Daha doğru ifade etmemiz gerekirse, kedilerin gözlerini dikip duvarda bir noktaya bakmasının altında bir kaç farklı neden yatabilmektedir. İşte olası sebepler…

Böcekler ve Uçan Haşereler

Ekseriyetle tüylü dostlarımızın gözünü duvarda bir noktaya dikip kalmasının atında böcek, örümcek gibi diğer evcil hayvanlarımız bulunur. Özellikle eski evlerde, duvarlar içinde hareket eden, bizim duyamadığımız, göremediğimiz, böceklerin seslerini kediler gayet rahat, hassas kulaklarıyla duyabilirler. Duydukları ses nedeni ile de kediniz, duvarda sesin geldiği noktaya doğru bakabilir. Hemen endişelenip, evinizde böcek olma ihtimaliyle de sizi korkutmak istemeyiz ama, duvarların içinde olmasa bile etrafta gezinen bir haşere de yine kedilerin bu davranışının sebebi olma ihtimali var diyebiliriz.

Duvar Desenleri ve Yapısal Değişkenler

Duvardaki desenler bazen kedilerin ilgisini çekebilir. Bazı evlerdeki duvar kağıtları, bazı evlerde özellikle de ahşap duvarlarda bulunan çizgiler kedinizin ilgisini çekiyor olabilir. Duvarları komple yıkın yeniden yapın diyemeyiz ama en azından bu konuda nu ihtimali değerlendirmenizi öneririz.

Işık Oyunları ve Işıksal Unsurlar

Kedilerin gözlerin gözleri, biz insanların gözlerine nazaran 6 ila 8 kat daha fazla ışığı algılar. Bu durum, kedilerin düşük ışıklarda bizlerden çok daha fazla şeyi görebilmesini sağlar. Bunun yanı sıra kedilerin bizlerin algılayamadığı ışık spektrumlarını algılayabildikleri de bilinmektedir. Yani biz kedilerin boş duvara baktığını zannederken onların aslında bizim görmediğimiz bir ışık görüyor olma ya da düşük ışık sebebiyle bizim fark edemediğimiz herhangi canlı ya da cansız bir nesneye bakıyor olma olasılığı yüksektir.

Tüm bu olasılıklar ışığında size net olarak söyleyebiliriz ki, kediniz duvarlara boş boş bakıyorsa, korkmanızı gerektirecek bir durum bulunmamaktadır. Evinizi ruhların rahatsız ettiği gibi düşüncelere girmeniz için bir neden olmadığını yazdığımız yazıdaki nedenlerden ötürü gerek olmadığını sanırım anlamış olmanız gerekir. Kediler evet, duygusal, sezgileri yüksek hayvanlardır, ama bu durum onları medyum yapmaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.