Kediler Kum Eşeler. Peki Neden?

Meow Mayıs 23, 2019 0 Comments

Evcil hayvanlarımız bizim bir yerde can yoldaşımız, hayat arkadaşlarımız. Bir çok bekar insan evinde kedi ya da köpek besleyerek, evlerindeki yalnızlıklarını bu değerli dostlarla paylaşıyor. Evinde kedi besleyenler için bir çok zorluk doğabiliyor. Özellikle çalışan insanlar için kedilerin beslenmesinden, tuvaletlerine kadar bir çok problem insanların karşısında bekliyor oluyor. Peki ne kadar doğru yapıyoruz ne kadar yanlış yapıyoruz, kediler tuvalet alışkanlıklarında nasıl davranırlar, neyi nasıl yaparlar ve nedenleri neler olabilir gibi bir çok soruya bugün ucundan birazcık değineceğiz.

Kedilerin normalde tuvalet davranışları, belirli bir akışa mutlaka bağlıdır, kedi tuvaleti kabınıza yaklaşırlar, kabın içeriğindeki materyalleri incelerler, koklarlar, akabinde tuvaletlerini yapacakları bir çukurcuk yaratmak için kazma işlemine geçerler. Bu işlem bazen kullandığınız kedi kumuna göre toz kaldıran bir işlem haline gelebilir. Hatta kediler bazen o kadar fazla eşelerler ki, tuvaletlerini yapmadan önce ve yaptıktan sonra yedikleri haltı kapatmak için gösterdikleri bu hareket tozu dumana katabilir. Kedilerin kazma işlemi sırasında kedi kumundan kalkan toz, hem size hem kedinize zarar verdiği gibi kedinizin tüylerine de yapışır. Kediler bildiğiniz gibi kendilerini yalayarak temizledikleri için de kumu da yalamış olurlar. Bunun sonucunda can dostunuz; kısa veya uzun vadede ciddi rahatsızlıklar ile karşı karşıya kalabilir. Kediniz tuvaletini yaptıktan sonra kapama işlemi sırasında bazen çok hevesli ve eğlenceli buldukları için hızlarını alamayabilirler. Ve genelde her yeri eşelerler, kedi kumlarını kaplarından dışarı atarlar, etrafa saçarlar.

Kedi kumu seçimi

Aslında kedi kumu seçiminin yanında kedi kabının da seçimi çok önemlidir. Can dostunuzun davranışlarına göre kedi tuvaletinizin biçimine, derinliğine, büyüklüğüne karar verebilirsiniz. Kedi kumu seçimine gelince, her zaman için kedinizin temas ettiği bu kumlarla sizin de temas ettiğinizi unutmamanız gerekir ve seçiminizi buna göre yapmanız gerekir. Bir çok kedi kumu aslında toprağın altından çıkarılan, insan atıklarına maruz kalmış, kimyasal maddeler bulundurabilen ürünlerdir. Bu yüzden tavsiyemiz, mümkün olduğu kadar bitkisel ürünler tercih etmeniz. Evinizde hoş kokulu bir ortam olsun diye kumların içerisine katılan kimyasalları da hesaba katmanızı öneririz. Bazen kokmaması için kullanılan bir çok kimyasal ürün, koku probleminin dışında hem sizin hem de kedinizin sağlığı ile ilgili önemli problemler çıkarabilir.

Kedi kabı seçimi

Kedinizin kum eşeleme alışkanlıklarına göre kedi tuvaletinizi seçmenizi öneririz. Kedinizin davranışları bazen aşırı kım saçıcı olabileceği için buna göre yüksek, kapalı ya da filtreli kedi tuvaleti kullanabilirsiniz. Kedinizin tuvaletinin genişliği ya da uzunluğuna gelecek olursak, kedinizin burun kuyruk arası mesafesinin 1,5 katı büyüklüğünde bir kedi tuvaletinizin olması yeterli ve ideal olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir