Kediler ile İlgili Bilmediğiniz 20 Şey

Meow Nisan 16, 2019 0 Comments

Kediler evlerimizdeki küçük cisimler, kablolar vs. ile oynayarak sürekli sizi sabote edebilen dostlarımızdır. Bazen bizleri çileden çıkartabilen, ama çoğunlukla bize huzur ve gülümseme sağlayan can dostlarımızdır kediler. Dünyada bir çok türü olmasına rağmen tüm türleri çok sevilen yegane hayvanlardandır kediler. Ev kedilerimiz de yine bizim en eşsiz yaşam dostlarımızdır. Peki onları ne kadar tanıyorsunuz? Kedilerinizi ne kadar yakından tanıyor ve onlar hakkıda ne kadar doğru şeyler biliyorsunuz?
Gelin şöyle bir gözatalım… Kediler aleminde bilmediğiniz ilginç şeyleri size anlatalım.

 1. Hepimizin bildiği eğlence merkezlerinden biri olan dünyaca ünlü Disneyland Eğlence Parkı’nda, gece olduğunda, görevliler tarafından 200 kedi, fareleri yakalamak için serbest bırakılır.
 2. Kediler, bilinenin aksine hiç terlemiyor değildir. Kediler terler. Fakat patilerinden terlerler.
 3. Kediler hem kararsız, hem de kendileri dahil hiç kimseye güvenemeyen varlıklardır. Bir şeyi kararsızlıkla üç kez tattıktan sonra, dördüncüde kendilerinden emin bir şekilde yerler. Bu nedenle, antibiyotik vermek istediğinizde dördüncü mamaya ekleyebilirsiniz.

 4. Kediler miskindirler, miskin olduklarını bilmeyenimiz yoktur, fakat günün ortalama yüzde 70’ini uyuyarak geçirdiğini de tahmin etmiyorsunuzdur.
 5. Kedilerin çişleri amonyak ihtiva eder, bu sebeple kedilerin idrarları karanlıkta parlar.
 6. Kedilerin en bilinmedik özelliklerinden biri de kedilerin tatlı şeylerin tadını alamamasıdır.
 7. Dişi kediler sağ, erkek kediler ise sol patilerini daha çok kullanır.
 8. Kedilerin köprücük kemikleri yoktur.

 9. Deniz suyu içebilirler, böbrekleri tuzu filtreleyebilir.
 10. Kediler sevimli hayvanlardır, doğrudur, fakat aynı zamanda da dünyanın en avcı yaratıklarından biridir. Dünyada toplamda 33 farklı canlı türünün neslinin tükenmesinden sorumlular. Kediler en istilacı 100 canlı türü arasında kabul edilir.
 11. Kediler, geçmek istedikleri alanların darlığını ve genişliğini bıyıkları sayesinde ölçümlerler. Kedilerin bıyıkları kendi genişlikleri kadardır.
 12. Kediler yavruyken annelerine yakınlıkları gereği mırıldanırlar. Bu mırlama reaksiyonu bir bebeklik davranışıdır. Anne kediler bebek kedileri yalarlarken mırlarlar. Biz insanların da kedilerimizi sevdiğimiz zaman mırıldarlar, bunun sebebi; kendilerinin bebeklik anılarına geri dönmeleridir. Bizim elimizin boyutuyla, bebekken annelerinin yalama reaksiyonundaki dillerinin boyutu eşleşir, ve hafızalarında bebeklik anıları canlanır.
 13. Kediler yıkanmamalıdır, kedilerin kendi metabolizmik temizlenme ve temiz kalma yöntemleri bulunur. Kedilerin dilleri antibakteriyeldir ve kendilerini yalayarak temizleyip, temiz kalmaları için tüylerinin üstünde katman oluştururlar.
 14. Kediler kokularını etrafa bırakmayı severler, yanaklarını sürterek yaptıkları bu işlem, ekseriyetle sahiplenme güdüsüdür. Yanaklarından nasıl koku bırakıyor derseniz, kedilerin yanaklarında koku bezleri bulunur.

 15. Zamanında, yani eski zamanlarda, daha doğrusu eski mısırda, kedi önemli bir hayvandır. Kedi kaçakçılığı bir suç sayılır ve cezası idamdır.
 16. Kuzey Amerika’nın en çok beslenen evcil hayvanı kedidir,nüfusun %40’ı kedi beslemektedir.
 17. Dünyada en çok kedi beslenen ülke, her 1000 kişide 237 kedi besleme oranıyla ABD’dir
 18. Dünyada kedilerin varığının ve evcilleştirilmesinin tam tarihi net bilinmemekle beraber, eski mısırlıların ilk kedileri evcilleştirdiği yüksek ihtimalle görülmketedir. 1888 yılında, eski Mısır’da yapılan arkeolojik kazıda, bir mezarın içerisinde, 300 bin adetten fazla mumyalanmış kedi bulunmuştur.
 19. Siyam kedilerinin renkleri, vücut sıcaklıklarına göre değişkenlik göstermektedir.
 20. Dünyanın en çok yaşayan kedisi, 1967 yılında doğmuştur. 6 Ağustos 2005’te terki diyar eyleyen bu kedi, 38 yaşında öteki hayatına geçerken, kedilerin 20 yılının insan yaşı olarak 96 ya denk geldiğini belirtmemizde fayda olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.